Proces produkcji

Proces powstawania naszych produktów

Proces powstawania naszych produktów jest zgodny ze staropolską tradycją, więc każdy, kto kiedykolwiek miał okazję zobaczyć na własne oczy jak powstają domowe wędliny z pewnością ma wyobrażenie, jakie są kolejne etapy. Jednak w dzisiejszym świecie coraz trudniej o takie okazje, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Państwu ten proces.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest zaopatrzenie się w surowiec dobrej jakości. Współpracujemy z wybranymi lokalnymi ubojniami - mamy pewność, że wykorzystywana przez nas wieprzowina pochodzi od polskich hodowców oraz że zanim trafiła do nas, nie została poddana nastrzykiwaniu w celu zwiększenia zysku ubojni.

Następnie mięso jest trybowane. Masarz starannie oddziela skórę i kości od mięśni, a pozyskane w ten sposób mięso selekcjonuje – wybrane elementy przeznaczane są na wędzonki, z pozostałej części wytwarzane są kiełbasy oraz pasztety.

Przyszłe wędzonki zostają poddane peklowaniu, czyli kąpieli w solance składającej się z wody i soli peklującej. Peklowanie jest procesem, który może trwać od 3 dni nawet do 3 tygodni. Na tym etapie należy szczególnie ostrożnie przygotowywać „moc” roztworu: z jednej strony zależy nam na tym, aby produkty były trwałe, ale z drugiej - nie powinny być zbyt słone.

Gdy proces peklowania dobiegnie końca elementy są wiązane bawełnianym sznurkiem. Dzięki temu nabierają odpowiedniego kształtu oraz można je zawiesić na kijach wędzarniczych.

Kolejnym, kluczowym krokiem jest wędzenie. Wędzarnie, które znajdują się w naszym zakładzie, wykonane są z cegły szamotowej, a opalane są szczapami drewna liściastego, głównie olchowego. Proces wędzenia nie może być ani zbyt gwałtowny, ani zbyt powolny, cała sztuka polega na utrzymaniu odpowiedniej temperatury i ilości dymu w wędzarni. Wędzenie trwa zazwyczaj kilka godzin. Podczas tego procesu niezbędna jest stała kontrola wędzarza, należy pilnować intensywności ognia i dorzucać szczapy drewna w razie potrzeby.

Po wyjęciu z wędzarni większość produktów jest parzona - poddawana gorącej kąpieli wodnej do momentu uzyskania temperatury wewnątrz produktu co najmniej 72 °C. Po wystudzeniu szynki, kiełbasy, balerony i pozostałe produkty trafiają do sprzedaży, a ostatecznie - na Państwa stoły.

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.